جلوبندی

نقش توربوشارژر در موتور خودرو

با توجه به اینکه در اکثر خودرو های جدید از توربوشارژر استفاده شده, امروز مطلبی درباره ی این قطعه برای شما منتشر می کنیم. در بیشتر پیشرانه های جدیدحتی خودروهای چینی از سیستم توربوشارژر استفاده می شود. اما باید بدانیم توربوشارژر چیست. علت خرابی آن چیست. نشانه های خراب شدن توربوشارژر چیست. ما در ادامه به طور کامل درباره نقش توربوشارژر در موتور خودرو صحبت می کنیم.

توربوشارژر چیست ؟

توربو شارژ برای اولین بار در موتور هواپیماهای جنگنده استفاده شده. دلیل این امر تامین غلظت اکسیژن مورد نیاز برای احتراق در ارتفاع های بالا بود. این نوآوری به حدی موثر بو که تا به امروز در بسیاری از موتور های احتراقی استفاده می شود. اجزای سازنده توربوشارژر را در تصویر مشاهده می کنید.این قطعه از یک دهانه ی ورودی یک توربین و موتور و یک دهانه ی خروجی ساخته شده. دهانه ی ورودی به خروجی دود موتور متصل است. از سوی دیگر به دهانه ی هوای ورودی به موتور متصل است. دود خروجی از موتور توربین را حرکت داده و سرد می شود و با فشار زیاد و متراکم شده وارد موتور می شود. برای اینکه اکسیژن بیشتری وارد موتور شود این هوای ورودی متراکم و سرد می شود. این کار باعث بهبود عملکرد احتراق در موتور خودرو می شود.

 

نقش توربو شارژ در موتور خودرو

نقش توربوشارژر در موتور خودرو

برای درک بهتر عملکرد توربو در موتور خودرو یک مثال ساده برای شما می زنیم. هنگامی که برای پختن کباب از منقل استفاده می کنید, برای بیشتر گداخته شدن زغالها آنها را باد می زنید. این باد زدن باعث گداخته شدن زغال می شود. همین اتفاق در موتور خودرو توسط توربو اتفاق می افتد.

علت خرابی توربوشارژر در خودرو

همانطور که گفتیم توربوشارژر دود خروجی از موتور را گرفته و با توربین متراکم کرده و به موتور وارد می کند. در این میان مشکل توربو ها بر اساس رسوب گرفتگی اجزای داخلی توربین و شکستن پره ی توربین و کم بودن یا کثیف بودن روغن توربین اتفاق می افتد. مسائل دیگری مانند از کار افتادن موتور توربین و بد نصب شدن توربین توسط تعمیر کار نیز بسیار در خرابی و کار نکردن توربین موثر است. در زیر فرسودگی پره ی توربین بر اثر دوده گرفتگی را نشان می دهد.

نقش توربو شارژ در موتور خودرو

نکته مهم در هنگام خرابی توربو

توربو در خودرو های چینی بسیار حساس می باشد. خودروهایی مثل جک s5 و یا چری تیگو 5 و چری آریزو 5 و هایما S5 , هایما s7 از این سیستم استفاده می کنند. از آنجایی که توربوی این خودروها بسیار حساس می باشد, در صورت خرابی خیلی به ندرت تعمیر می شود و به نظر تعمیرگاهی برای تعمیر این توربو شارژ ها در ایران نیست. به همین دلیل اگر کامل تعویض شود خیلی بهتر است. حتی برای تعویض توربو باید شخص ماهری این کار را انجام دهد.

در هنگام تعویض توربو باید تمامی شلنگ های آن و روغن موتور و روغن توربو کاملا تعویض گردد. به دلیل رسوبات موجود در این لوله هاست که توربو خراب شده. در هنگام نصب و تعویض توربوی جدید از روغن و شلنگ های قبلی استفاده نکنید. حتی اگر سالم بود.

خرید توربوشارژر خودروهای چینی

در بازار توربو شارژهای مختلفی برای خودروهای چینی موجود می باشد. مثلا توربو جک s5 در بازار با مارک های مختلفی موجود است. به سبب برقی بودن این قطعه ی حساس هیچ گونه ضمانتی روی آن ندارد. البته برخی فروشگاه ها با دریافت مبلغ بیشتری از مشتری توربو را ضمانت می کنند. البته این کار با درخواست و رضایت خریدار قابل انجام است. ما در فروشگاه لوازم یدکی کارکیتس توربو شارژ جک s5 را موجود داریم و به زودی توربوشارژر کلیه خودرو ها را به مشتریان عرضه می کنیم. شما می توانید اخبار ما را در اینستاگرام و تلگرام پیگیری کنید. همچنین میتوانید برای مشاهده ی تمامی کلیپ های آموزشی و فنی در کانال کارکیتس در سایت آپارات عضو شوید.

در ادامه برخی مطالب مرتبط با این موضوع و محصولات مرتبط با این توربو را برای شما قرار دادیم.

 

 

 

 

 

 

3 پاسخ

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. […] گذشته مطلبی در رابطه با نقش توربو در موتور خودرو  منتشر کرده بودیم برای آشنایی بیشتر با توربوی خودرو می […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.