چگونه زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو را تشخیص دهیم؟

زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو :

در این قسمت می خواهیم به مطالبی درباره ی طول عمر صفحه کلاچ خودرو و عوامل موثر در طول عمر آن و چکونگی زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو اشاره کنیم. صفحه کلاچ خودرو یک قطعه مصرفی است و دیر یا زود به اتمام می رسد که عوامل زیر عمر آن را کمتر می کند:

 •  رانندگی کردن با شتاب بالا
 •  فشار زیاد به موتور در سر بالایی
 • تعداد بالای سرنشینان خودرو
 • گذاشتن مداوم پا روی پدال کلاچ در حین رانندگی.

نکته: در هنگام رانندگی، هرگز پای خود را روی پدال کلاچ نگذارید،

پس از تعویض دنده، پای خود را از روی پدال بردارید. حتی تماس اندک پای شما با پدال کلاچ، عمر صفحه کلاچ را کاهش می دهد.

علائم نشان دهنده ضعیف شدن صفحه کلاچ خودرو

 • پدال کلاچ سفت و خشک شده و حالت ارتجاعی و فنری خود را از دست داده باشد.
 • هنگام رها کردن کلاچ، پای شما سریعاً به عقب پرتاب می شود.
 •  دنده ها هنگام جا زدن صدا می کنند.
 • در هنگام حرکت، دور موتور افزایش می یابد ولی سرعت، به آن نسبت افزایش نمی یابد.
 •  پله پله شدن کلاچ ممکن است به دلیل خشکی و خرابی سیم کلاچ نیز باشد.
(زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو)

(زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو)

عوامل نشان دهنده تعویض صفحه کلاچ:

 • یکی از نشانه‌های زمان تعویض دیسک و صفحه موقعی است که ما ماشین را در دنده 1 گذاشته وپدال کلاچ را رها می‌کنیم موتور و اتاق خودرو شروع به لرزش می کند و که این لرزش متفاوت است.
 • راه حلی ساده برای تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو این است که وقتی ماشین در حال سکون است دنده را در 2 قرار داده و کلاچ را رها می‌کنیم اگر خودرو به حرکت درآمد و خاموش نشد دیسک و صفحه تمام شده است. ولی اگر خودرو خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است.
 •  در سر بالایی هایی با شیب ملایم، اگر نیاز به تعویض دنده به دنده های سنگین ترمشهود بود، نشانه‌ای برای تعویض صفحه کلاچ است.
 •  موقعی که ماشین گاز می خورد ولی شتاب خوبی ندارد در واقع ماشین با دور موتور بالا و با شتاب کم حرکت می کند.
 • گاهأ که دنده‌های خودرو، مخصوصأ دنده یک و دنده عقب خوب جا نمی رود یا به سختی این اتفاق می‌افتد.که این امر در ترافیک های سنگین به چشم می خورد.

مطلب پایانی

همانگونه که در بالا اشاره شد، بسته به نوع رانندگی کردن می‌توان تمامی موارد بالا را ازود یا دیرتر از حد استاندارد عمر مفید یک خودرو مشاهده کرد. ولی این امر در ترافیک های خیابان های ایران عمر صفحه کلاچ خودرو را به 45 هزار کیلومتر کاهش میدهد. پس با یک رانندگی کم شتاب و منطقی می‌توان تا 70 هزار کیلومتر عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهیم. در حال حاضر و در بازار امروزی خودرو  دیسک و صفحه‌های چینی بازار را در دست گرفته اند.

نکته بسیار مهم

تا جایی که امکان دارد برای تعویض دیسک و صفحه خودروی خود از جنس مرغوب و تعمیر کار خوب و آشنا به کار جهت بازدید و تعویض استفاده کنید چون با تعویض نشدن و چشم پوشی از یک کاسه نمد در سیستم کلاچ خودرو شاید صفحه کلاچ خودروی شما 20 هزار کیلومتر هم کار نکند! زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو بستگی به رانندگی و کیفیت قطعه دارد.

استفاده از لوازم درجه یک در زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

عمر لوازم یدکی مورد استفاده در خودروعلاوه بر اینکه به رانندگی فرد بستگی دارد به همان اندازه به کیفیت و جنس قطعات نیز بستگی دارد . ما در فروشگاه لوازم یدکی کارکیتس سعی بر این داریم تا جایی که ممکن است بهترین کیفیت قطعه را به دست مشتریان برسانیم تا علاوه بر جلب رضایت هزینه های ناشی از قطعات بد را کاهش دهیم . شما می توانید چند نمونه از دیسک و صفحه های موجود در فروشگاه را برای خودروهای چینی که با کیفیت بسیار بالا می باشد مشاهده کنید .

کلیپ آموزشی

در ادامه کلیپی از نحوه ی عملکرد دیسک و صفحه در خودرو که در سایت آپارات در کانال کارکیتس هم موجود می باشد برای شما به نمایش در می آید تا بیشتر با ساز و کار دیسک و صفحه آشنا شوید . ضمنا از شما درخواست داریم تا نظرات خود را در زیر همین مطلب راجع به مطالب منتشر شده و مطالبی که نیاز دارید بیان کنید تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه کنیم.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.