۵ نشانه خرابی اویل پمپ یا پمپ روغن و هزینه تعمیر و تعویض آن

اویل پمپ یا پمپ روغن موتور وظیفه ایجاد روانکاری با رئوغن در موتور خودرو را دارد. این روغن کاری از تماس قطعات فلزی موتور با یکدیگر جلوگیری می کند. پمپ روغن یا اویل پمپ در حین کار نیز گرما را از اجزای موتور جذب می کند. حتی اگر پمپ روغن شبیه یک ماشین سنگین به نظر برسد، ممکن است به مرور زمان خراب شود. تشخیص علائم ونشانه های خرابی اویل پمپ بسیار حیاتی است، زیرا این بدان معناست که موتور و اجزای آن روغن کاری نمی شوند. آنچه واقعاً هنگام از کار افتادن یک پمپ روغن اتفاق می‌افتد این است که اگر فوراً آن را تعویض کنید، ممکن است آسیب شدیدی به موتور وارد شود. در زیر، در مورد نشانه خرابی پمپ روغن یا اویل پمپ و هزینه های تخمینی برای تعویض اویل پمپ بیشتر بحث خواهیم کرد.

همچنین می توانید مطلب دیگر را در رابطه با مکانیزم کاری اویل پمپ خودروهای چینی در همین سایت بخوانید.

نشانه خرابی اویل پمپ

۵ علائم خرابی اویل پمپ لیفان x60


هنگامی که پمپ روغن خراب می شود علائم زیادی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید. برخی از علائم رایج عبارتند از: صدای میل سوپاپ، صداهای عجیب از بالابرهای هیدرولیک، کاهش فشار روغن، موتور داغتر و پمپ روغن پر سر و صدا.دمعمولاً پمپ روغن تا زمانی که واقعاً از کار بیفتد سرویس نمی‌شود. هنگامی که این کار انجام شود، به سرعت به موتور شما آسیب می رساند. پس باید در سرویس های دوره ای حتما سطح روغن و کثیفی آن را چک کنید. هزینه تعمیر اویل پمپ در مقابل هزینه تعمیر موتور به چشم نمی آید.

شماره ۱ – روشن شدن چراغ چک روغن

فشار روغن توسط پمپ روغن تنظیم می شود. هنگامی که پمپ روغن خراب می شود، فشار روغن در حین موتور شروع به کاهش می کند. معمولاً با روشن شدن چراغ هشدار فشار پایین روغن، اولین علامت کاهش فشار روغن روی داشبورد شما خواهد بود.

هنگامی که این اتفاق افتاد، بررسی کنید که سطح روغن شما چقدر است. اگر خیلی کم است، روغن بیشتری اضافه کنید تا سطح روغن دوباره نرمال شود. اگر پس از این مدت فشار روغن شما همچنان پایین باشد، به این معنی است که اویل پمپ خراب است. قبل از بدتر شدن علائم بلافاصله پمپ را تعویض کنید.

شماره ۲ – افزایش بیش از حد دمای موتور

همانطور که روغن به داخل موتور پمپ می شود، به عنوان روان کننده عمل می کند و اجزای فلزی متحرک موتور را خنک می کند. هنگامی که موتور روغن کافی دریافت نمی کند، این اجزای فلزی به هم ساییده می شوند و گرما تولید می کنند. یک چراغ اخطار روی داشبورد شما برای نشان دادن اینکه دمای موتور شما پس از تولید گرمای کافی بالا است. هنگامی که موتور بیش از حد گرم شود، می تواند به موتور شما و اجزای آن آسیب برساند. از آنجایی که تعمیر این نوع آسیب میلیون ها تومن هزینه دارد، بهتر است پس از روشن شدن چراغ هشدار، خودروی خود را فوراً به مکانیک تحویل دهید.

شماره ۳ – صدای سوپاپ دود و هوا

اجزای حیاتی در سیستم سوپاپ وجود دارد که موتور را قادر می سازد به کار خود ادامه دهد. به غیر از بالابرهای هیدرولیک در سوپاپ، آن همچنین حاوی میله های فشار، مهر و موم و راهنماهای سوپاپ است. این اجزا همگی به جریان روغن در آنها وابسته هستند تا بتوان آنها را روغن کاری کرد. هنگامی که به دلیل روغن کم به درستی روغن کاری نمی شوند، این اجزا می توانند مسدود شده و به طور کامل کار نکنند. با ادامه کاهش سطح روغن، سوپاپ دود و هوا نیز صدای زیادی تولید خواهد کرد.

شماره ۴ – صدای پمپ روغن یا اویل پمپ

پمپ روغن پر سر و صدا یک علامت نادر است، زیرا پمپ های روغن تنها زمانی صدا ایجاد می کنند که شروع به خرابی کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، احتمالاً صدای زوزه یا ناله را خواهید شنید، حتی زمانی که ماشین در حالت ساکن است. این نشان می دهد که چرخ دنده های داخلی پمپ روغن فرسوده شده اند، به این معنی که باید کل پمپ را تعویض کنید.

شماره ۵ – صدای بالابرهای هیدرولیک

بالابرهای هیدرولیک برای حفظ عملکرد میل سوپاپ شما بسیار مهم هستند. این بالابرها تنها زمانی می توانند به درستی کار کنند که با روغن کافی روغن کاری شوند. پمپ روغن معیوب باعث می شود فشار روغن به حدی کاهش یابد که روغن نتواند به بالابرهای هیدرولیک موتور جریان یابد. این باعث می شود که بالابرهای هیدرولیک به دلیل روغن کاری مناسب، سر و صدا ایجاد کنند. در نتیجه به سرعت فرسوده می شوند. در برخی خودروها، نوع روغنی که استفاده می کنید تأثیر مستقیمی بر صدای بالابر دارد.

نشانه خرابی اویل پمپ

هزینه تعویض پمپ روغن یا اویل پمپ ۳۱۵

دو هزینه اصلی که هنگام تعویض اویل پمپ یا پمپ روغن خواهید داشت، هزینه قطعات و سپس هزینه کار برای تعویض پمپ قدیمی است. همیشه می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه، این قطعه را خودتان نصب کنید، اما یک اشتباه می‌تواند اوضاع را بسیار بدتر کند. یک پمپ روغن جدید بسته به نوع و مدل ماشین شما بین ۱ تا ۵ میلیون تومان هزینه دارد.

در مورد هزینه های نیروی کار، معمولاً حدود ۵۰۰ یا ۸۰۰ تومن است، زیرا چند ساعت طول می کشد تا مکانیک این نوع کار را انجام دهد. بنابراین، کل قیمتی که می توانید برای تعویض پمپ روغن بپردازید ۱٫۵۰۰ تا ۶ میلیون تومان است.

نکات تعمیر و نگهداری و سرویس دوره ای اویل پمپ ۶۲۰


پمپ روغن به گونه ای ساخته شده است که بادوام باشد، بنابراین باید سال ها برای شما دوام بیاورد. با این حال، مانند تمام قطعات خودروهای تولید شده، در نهایت با افزایش سن فرسوده می شوند. به همین دلیل است که باید همیشه به فشار روغن و گرمای خودرو خود توجه کنید. هرگز فرض نکنید که گرمای بیش از حد ناشی از رادیاتور بدون بررسی اثبات است. صدایی که از موتور شما خارج می شود یک علامت هشدار واضح است که پمپ روغن مشکل دارد. این صدا به این معنی است که روغن به اجزای موتور برای روانکاری آنها جریان نمی یابد. در صورت مشاهده این علائم، همیشه پمپ روغن خود را تعویض کنید.

خرید اویل پمپ اصلی جک s5 و سایر خودروهای چینی

در هنگام تعویض اویل پمپ خودروهای چینی دو نکته اساسی باید رعایت شود. نکته اصلی اول خرید اویل پمپ اصلی برای خودرو می باشد. در هنگام خرید قطعه باید دقت کنید که حتما اصلی باشد. قطعات درجه دو مخصوصا برای قطعات موتوری اصلا جوابگو نیست. برای همین حتما از جای مطمئن خرید کنید. نکته دوم بعدی مراجعه به مکانیک معتبر است. باید بدانید هر مکانیکی قادر به تعمیر موتور خودروهای چینی نیست. حتی تعمیرگاه خودروهای ژاپنی و آلمانی هم در مواجهه با تعمیر خودروهای چینی به مشکل می خورد. پس حتما باید اعتبار و جواز مکانیک را برسی کنید. برای خرید اویل پمپ اصلی خودروهای چینی می توانید از فروشگاه کارکیتس سفارش خود را ثبت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *