دانستنیهای مفید خودرویی کارکیتس

نشانه خرابی کویل در خودرو های چینی هزینه تعویض آن

نقش کویل جرقه زنی در خودرو چیست؟


قبل از اینکه نگاه دقیق تری به مشکلات احتمالی کویل احتراق بیندازیم،ابتدا باید بدانیم کویل احتراق در خودرو چیست و چگونه کار می کند.سیم پیچ احتراق که گاهی اوقات به عنوان کویل جرقه شناخته می شود، به روشن شدن موتور خودرو کمک می کند. مهمترین قسمت ایجاد احتراق در موتور خودرو همین است.باتری ماشین دارای ولتاژ پایین (12 ولت) است، اما هزاران ولت برای شروع احتراق در شمع مورد نیاز است. سیم پیچ احتراق که در اصل یک ترانسفورماتور کوچک است، 12 ولت باتری ماشین را به هزاران ولت مورد نیاز تبدیل می کند. اگر این تبدیل ولتاژ توسط کویل انجام نشود، شمع جرقه نمی تواند جرقه مورد نیاز برای احتراق در موتور خودرو را ایجاد کند. بدون احتراق، موتور ماشین شما به هیچ وجه روشن نمی شود!در ادامه به نشانه خرابی کویل و هزینه تعویض کویل خودرو اشاره می کنیم.

خرابی کویل چه مشکلاتی را برای خودرو به وجود می آورد؟

در این مطلب، ما در مورد یک کویل احتراق تکی صحبت خواهیم کرد، اما اکثر خودروهای چینی حداقل دارای چهار کویل احتراق هستند که گاهی اوقات در یک بسته کویل با هم قرار می گیرند. اگر با کویل های احتراق خودروی خود مشکل دارید، می تواند بر عملکرد خودرو شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل مهم است که نسبت به نشانه و علائم خرابی کویل خودرو دقت کنید. اکنون با جزئیات بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

فکر می کنید ممکن استکویل احتراق خودروی شما خراب شده؟ در این مطلب، مشکلات رایج خرابی کویل احتراق خودرو، علائم و راه حل ها را بررسی می کنیم تا بتوانید مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما به درستی کار می کند. چندین علامت احتمالی برای مشکل کویل جرقه زنی وجود دارد. اگر ماشین شما هر یک از مشکلات ذکر شده در زیر را تجربه می کند، ممکن است یک سیم پیچ احتراق کویل خراب در دستان خود داشته باشید.

کویل خودرو

نشانه خرابی کویل در لیفان x60 و سایر خودروهای چینی

موتور خاموش می شود
نوسان دور موتور در حالت درجا

کاهش قدرت خودرو به خصوص درهنگام شتاب گرفتن
افزایش مصرف سوخت خودرو

مشکل در استارت خوردن موتور خودرو
روشن شدن چراغ چک موتور

عملکرد معکوس اگزوز و افزایش انتشار هیدروکربن و سایر گازهای آلاینده
نشت بوی بنزین در داخل اتاق خودرو

1-مشکل در استارت خوردن خودرو


مشکل روشن کردن موتور ماشین شما می تواند نشان دهنده مشکل در کویل احتراق شما باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، اکثر موتورهای چینی دارای دو یا چهار کویل احتراق هستند. اگر همه کویل ها خراب شده باشد، ممکن است احتراق معیوب داشته باشید و موتور خود را با مشکل روشن کنید. البته، تعدادی از مشکلات مختلف وجود دارد که می‌تواند راه‌اندازی موتور را دشوار کند، بنابراین دشواری راه‌اندازی موتور به تنهایی برای تأیید مشکل کویل احتراق کافی نیست.

2-نوسانات غیر عادی دور موتور در حالت درجا


اگر موتور شما در هنگام بیکار بودن یا هنگام توقف ناگهانی یا شتاب گیری دچار اشتباه می شود یا از کار می افتد، ممکن است سیم پیچ احتراق شما مشکل داشته باشد.صدای شلیک ناقص – که می تواند مانند سرفه یا صدای پاشیدن به نظر برسد یا مانند یک تکان یا لرزش قوی باشد – به این معنی است که یکی از سیلندرهای موتور به درستی کار نمی کند.

هنگامی که موتور تحت فشار قرار می گیرد، آتش سوزی ناقص بیشتر اتفاق می افتد و می تواند تولید گازهای گلخانه ای کند. به همین دلیل است که افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و بوی گاز ناشی از اگزوز از علائم خرابی کویل احتراق است. همانند مشکل استارت زدن موتور خودرو، مشکلات متعدد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث اشتعال ناقص شود که باید قبل از اینکه بتوانید به طور قطعی تشخیص دهید که مشکل از سیم پیچ احتراق است، رد شود. همچنین یک کویل خراب به دلیل جرقه های نامنظم ارسال شده توسط شمع به دلیل سیم پیچ معیوب باعث خاموشی خودرو می شود.

کویل خودرو

3-افزایش مصرف سوخت خودرو


اگر متوجه شدید که خودروی شما با باک پر کمتر از حد معمول مسافت طی می کند، می تواند به این معنی باشد که کویل احتراق ضعیفی دارید. دلیل این امر این است که، زمانی که شمع های شما به اندازه کافی برق دریافت نمی کنند (به دلیل معیوب بودن کویل احتراق)، سیستم سعی می کند با تزریق سوخت بیشتر، آن را جبران کند. این همچنین به این معنی است که نشت سوخت می تواند نشانه ای از یک کویل خراب باشد.افزایش مصرف سوخت همچنین می تواند ناشی از خرابی سنسور MAF یا فیلتر کثیف موتور باشد، بنابراین این مشکلات احتمالی نیز باید بررسی شود.

4-چراغ چک موتور را بررسی کنید


چراغ چک موتور طوری طراحی شده است که به شما بگوید مشکلی در موتور وجود دارد. اگر با مشکل کویل احتراق رانندگی می کنید، چراغ چک موتور شما این را می گیرد و روشن می کند. شما هرگز نباید چراغ چک موتور را نادیده بگیرید، اما مانند سایر علائمی که در مورد آن صحبت کردیم، چراغ چک موتور می تواند ناشی از مشکلات مختلف موتور باشد.

ساده ترین راه برای درک اینکه چرا چراغ موتور روشن است، بررسی با دستگاه دیاگ است. یک مکانیک می‌تواند یک تست دستگاه دیاگ را برای شما اجرا کند، یا می‌تواند با استفاده از تجربه این را به شما بگوید. کدهای P0300 تا P0312 نشان‌دهنده احتراق ناقص هستند، در حالی که کدهای P0350 تا P0362 برای مشکلات کویل احتراق هستند.

انواع کویل جرقه زنی مورد استفاده در خودروها


انواع مختلفی از کویل های احتراق وجود دارد که هنگام تلاش برای رفع مشکل کویل احتراق باید از آنها آگاه باشید. به عنوان مثال، در اینجا سه نوع سیم پیچ احتراق مختلف وجود دارد:

سیم روی دوشاخه (COP)
نزدیک به دوشاخه (CNP)
سیم پیچ در هر سیلندر (CPC)
رایج ترین سیستم، با سیم پیچ های متعدد، Coil-On-Plug (COP) است. در هر سیلندر یک کویل احتراق وجود دارد که هر کویل به شمع متصل است. اگر فضای کافی برای COP وجود ندارد، شاید به این دلیل که شمع ها از سرسیلندر بیرون زده اند، ممکن است یک راه اندازی CNP داشته باشید. در این حالت، سیم پیچ ها توسط سیم های دوشاخه کوتاه به دوشاخه متصل می شوند. بسته به اینکه سیستم COP یا CNP دارید، باید مشکلات کویل احتراق خود را از طرق مختلف بررسی کنید، همانطور که در بخش بعدی به جزئیات خواهیم پرداخت.

نحوه تست خرابی کویل جرقه زنی


آزمایش کویل احتراق در صورتی که اشتباه انجام شود می تواند خطرناک باشد. این مطلب فقط برای اموزش و اطلاع رسانی است. اگر نمی دانید چگونه سیم پیچ احتراق را به طور ایمن آزمایش کنید، باید از یک متخصص واجد شرایط کمک بگیرید.

همانطور که در بخش “چراغ چک موتور را بررسی کنید” ذکر شد، می توانید با اجرای یک بررسی با دیاگ، مشکلات سیم پیچ احتراق را بررسی کنید، که به یک اسکنر OBD-II نیاز دارد. کدهای P0300 تا P0312 نشان دهنده خرابی موتور هستند، در حالی که کدهای P0350 تا P0362 برای مشکلات کویل احتراق هستند.

برای بسیاری از انواع دیگر تست کویل احتراق، باید نگاهی بیندازید. محل قرارگیری کویل احتراق در خودروهای مختلف متفاوت است، بنابراین دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید یا از یک موتور جستجو برای پیدا کردن محل قرارگیری کویل احتراق خودرو خود استفاده کنید. مجدداً، اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید تا مطمئن شوید که به خود برق نمی‌زنید.

هنگامی که کویل خودرو را پیدا کردید، می توانید هر گونه نشانه آشکار آسیب را بررسی کنید. ساده ترین قسمت بررسی سیم پیچ احتراق است. اگر هر یک از سیم ها آسیب دیده یا خراب شده باشد، این می تواند منشا مشکلات کویل احتراق شما باشد. همچنین باید نگاهی به دسته سیم پیچ و کانکتور برای عیوب، به خصوص پین های ترمینال خم شده و اتصالات شل داشته باشید. اگر باز هم مشکلی پیدا نکردید، می‌توانید هر کویل احتراق را از موتور جدا کنید و از نزدیک به نشانه‌های آسیب نگاه کنید. مایعات می توانند به کویل های احتراق آسیب بزنند، بنابراین به علائم رطوبت توجه کنید.

اگر یک کویل احتراق CNP دارید، آزمایش دیگری وجود دارد که می توانید انجام دهید. برای این نوع آزمایش همیشه باید از ابزارهای عایق استفاده کنید و از دستکش های لاستیکی ضخیم استفاده کنید.

راه های تست کویل در خودروهای چینی

موتور ماشین خود را خاموش کنید
سیم شمع را بردارید.
یک شمع جدید را به سیم شمع وصل کنید.
با استفاده از ابزارهای عایق، قسمت رزوه‌دار شمع را روی قسمتی فلزی موتور نگه دارید.
با استفاده از ابزار مناسب، فیوز را از پمپ بنزین جدا کنید.
موتور را بچرخانید.
پس از روشن شدن موتور، باید به دنبال جرقه های آبی در امتداد شکاف شمع باشید. اگر می توانید جرقه های آبی را ببینید، این ثابت می کند که کویل احتراق شما به درستی کار می کند. اگر جرقه‌های آبی را نمی‌بینید یا جرقه‌های نارنجی می‌بینید، این نشانه این است که کویل احتراق شما مشکل دارد. وقتی کارتان تمام شد، قطعات را در موقعیت های قبلی خود قرار دهید.

تست های دیگری نیز وجود دارد که می توانید بر روی کویل احتراق خود بسته به نوع آن و سطح تخصص خود انجام دهید.البته تمام این آزمایشات به تجربه و ابزار کافی نیاز دارد.

کویل خودرو

هزینه های تعویض کویل جرقه زنی برای جک j5 و سایر خودروها


اگر مشکلی در کویل احتراق خود پیدا کرده اید، می توانید یک کویل احتراق جایگزین را به صورت آنلایناز فروشگاه کارکیتس خریداری کنید. هزینه ها بسته به مدل و مدل خودروی شما متفاوت است، اما برای مدل های خودروهای لیفان x60 ,620، کویل های احتراق حدود 450 تومان قیمت دارند. در قطعات خودرو 520 , j5 , s5 , 1600, می توانید کویل جرقه زنی اصلی را به قیمت مناسب از فروشگاه سفارش دهید.

خبر خوب این است که مشکل کویل احتراق یک نگرانی فوری ایمنی نیست، و تعمیر آن هم خیلی گران نیست. حتی اگر مجبور باشید می توانید با یک کویل احتراق معیوب رانندگی کنید، اگرچه متوجه عملکرد ضعیف خودرو خواهید شد. در صورت عدم کنترل، مشکل کویل احتراق می تواند به سایر قسمت های خودرو، به ویژه مبدل کاتالیزوری آسیب برساند، که در صورت عدم رسیدگی می تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود.برای خرید کویل خودروهای چینی می توانید به فروشگاه کارکیتس مراجعه نمایید. در صورتی که قطعه مورد نظر را پیدا نکردید می توانید در ساعات کاری با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *